3. detsembril tähistatakse rahvusvahelist puuetega inimeste päeva

 

Täna, 3. detsembril tähistatakse ÜRO eestvedamisel rahvusvahelist puuetega inimeste päeva, millega pööratakse erilist tähelepanu puuetega inimeste õigusele saada haridust, elada iseseisvalt, käia tööl, tegeleda huvialadega ning saada selleks vajalikku tuge, olenemata abivajaja elukohast.

 

Rahvusvahelist puuetega inimeste päeva tähistatakse 1992. aastast. Eesti ratifitseeris ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni 30. mail 2012. aastal. Konventsiooni rakendamise järelvalvet hakkas 2019 aastast teostama õiguskantsler. Ja oli suur lootus, et protsessile järgneb täiskäik edasi ja konventsioonis sõnastatud puuetega inimeste õigused liiguvad paberilt pärisellu. Ja siis tuli koroona ning sellega seoses täiskäik tagasi.

 

Traditsioonilist uhket ja suurt pidu nagu me oleme harjunud, ei ole saanud korraldada juba teist aastat. Istume kodudes nagu 25 aastat tagasi. Tagasikäik on märgatav. Ei ole kontakteerumist nii nagu olime harjunud – kõik on teistmoodi.

 

Kui leida sellest ajast midagi positiivset, siis oleme meiegi, puuetega inimeste organisatsioonid, astunud uude ajastusse: digi- ja nutiseadmete ajastusse. Õpime uutmoodi elu, sest vanamoodi ei saa ja uutmoodi veel ei oska.

 

Lääne-Virumaa Puuetega Inimeste Koja kõik tegutsevad organisatsioonid, praegu on neid 14, on saanud endale tahvelarvutid, et oleks valmidus suhelda veebikoosolekutel ja suhelda oma liikmetega. Areneme… tasapisi.

 

Siinkohal täname Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda ja riigikogu liiget Indrek Saart, kes andis meile võimaluse soetada tahvelarvutid ja sellega meie ühingute tegevust arendada ja olla kaasaegsed. Täname ka Lääne-Virumaa Keskraamatukogu peaspetsialist Lea Lehtmetsa, kes korraldas digi- ja nutiseadmete koolitusi meie ühingute juhtidele.

 

Positiivne on olnud ka see, et Aseri memmed on palju kudunud ja kudunud sihtotstarbeliselt, et kellelegi rõõmu valmistada. Nii on valminud tohutu hulk ilusaid mütse ja rätikuid vähihaigetele lastele. Aseri käsitööringi juhendaja on Natalja Serdjuk. Suur-suur tänu selle eest!

 

Lääne-Virumaa Puuetega Inimeste Koja esimees Helmi Urbalul oli võimalus osaleda Eesti Puuetega Inimeste Koja delegatsiooni koosseisus välislähetuses Prantsusmaale, Euroopa ligipääsetavamatesse linnadesse Lyoni ja Nizzasse. Kahjuks ei ole olnud veel võimalust sellest harivast reisist avalikkusele muljeid jagada. Loodame parematele aegadele.

 

Täname lisaks eelnimetatutele kõiki toetajaid, kes olenemata keerulistest aegadest on Lääne-Virumaaa Puuetega Inimeste Koda toetanud:

Lääne-Virumaa omavalitsused, Rakvere linn, VIROL.

 

Lääne-Virumaa Puuetega Inimeste Koda on avalikes huvides tegutsev vabaühendus ja katusorganisatsioon Lääne-Virumaa puuetega inimeste ja krooniliste haigete organisatsioonidele.

 

Soovime puuetega inimestele ja nende peredele jõudu ning jaksu ja paremat toimetulekut sellel raskel ajal.

 

 

Kaunist rahvusvahelist puuetega inimeste päeva!

 

 

 

Helmi Urbalu

Lääne-Virumaa Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimees